fbpx

Off: ukryte_wtargnięcia

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień, ul. Piłsudskiego 67
data: 19 marca (wtorek) 2024, godz. 18:00 i 21:00
czas: 1 godz.
bilety: 10 zł

Dramaturgia dźwiękowa, kompozycja: Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski
Dramaturgia wizualna: Monika Kotecka

Produkcja PPA: Grażyna Górka

ukryte_wtargnięcia to projekt o lęku, twórczy dialog dwóch artystek, zderzenie odmiennych wrażliwości, mediów i zmysłów: sfery wizualnej oraz dźwiękowej, oka i ucha. To połączenie muzycznego stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia „Wtargnięcia” oraz eseju dokumentalnego „Ukryte”. To immersyjny kolaż skomponowany na głos ludzki, materiały archiwalne, nagrania oraz dźwięki ciała, który działa wielokanałowo, otwierając osobiste pytania o naturę lęku.
Narracyjnie, spektakl obejmuje kilkanaście minut, spędzonych przez kobietę w łazience ‒ chwil intymnego zanurzenia się w lęku, który przychodzi niespodziewanie, zalewającymi falami. Gdzieś między zanurzeniem się pod wodą a kolejnym wdechem pojawia się nieustająca gonitwa myśli.
Muzycznie, ukryte_wtargnięcia to zapętlenia i improwizacje, nakładanie się płaszczyzn, jakości i światów, których rezultatem są modlitwy, improwizowane mantry lęku: słowa i frazy, które krążą po głowie i wracają jak fale. Dramaturgię muzyczną przenikają nagrania oraz efekty dźwiękowe z archiwów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, zdigitalizowane po raz pierwszy na potrzeby projektu.
Wizualnie, to gra z cyrkulacją myśli, zbudowana z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych: unikalnych, kręconych na taśmie czarno-białych zdjęć pochodzących z filmów edukacyjnych z lat 60. I 70., łączonych ze zrealizowanym materiałem. To zapis stanów emocjonalnych z ich ulotnością, zawieszeniami, irracjonalnością i brakiem logiki.
ukryte_wtargnięcia to spektakl, w którym każdy z elementów tworzy własną, oddzielną narrację. To widz wybiera części, które łączy i na które zwraca większą uwagę. W ten sposób, kierując się własnym doświadczeniem i wrażliwością, układa własną opowieść o lęku.

fot. Monika Kotecka
oraz kadry z filmów archiwalnych z Wytwórni Filmów Oświatowych

Font Resize
Ustawienia kolorów