fbpx

Klub Festiwalowy: Sutari

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Restauracja, ul. Piłsudskiego 67
data: 17 marca (niedziela) 2024. Godz. 22:00
czas: 1 godz. 10 min.
bilety: 25 zł

Wystąpią: Basia Songin – śpiew, Wilcze Basy, Sowa, bębny ramowe, looper, Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, kankles, bębny ramowe, beatbox, Dobromiła Życzyńska – śpiew, skrzypce, bębny ramowe

po koncercie gra DJ Karla

Produkcja PPA: Michał Litwiniec

Litewskie – a więc siostrzane historycznie i politycznie, choć nie lingwistycznie – słowo sutartines oznacza polifoniczne pieśni wykonywane przez kobiety podczas prac domowych i obrządków. Trio Sutari czerpie z wielu źródeł, z przewagą rdzennie polskich, ale głosy Basi, Kasi i Dobromiły są jak litewskie sutartines właśnie: splatają się jak warkocz, jak tkanina, jak siostrzana miłość.
Zespół – szczęśliwie będący trwałym fenomenem na polskiej scenie folkowej i naszą dumą podczas prezentacji międzynarodowych – wykonuje pieśni własne i tradycyjne: o naturze, wolności i kobiecości. Artystki eksperymentują z technikami wokalnymi, rytmami, brzmieniami. Budują własne instrumenty (albo przerabiają już istniejące), wydobywają muzykę z przedmiotów codziennego użytku. Kto raz Sutari usłyszy, ten w ich splecionych głosach zakocha się jak w letnim niebie nad Warmią odbitym w czarnym jeziorze.

 

fot. Iwona Bandzarewicz

Font Resize
Ustawienia kolorów