fbpx

Akademia Teatralna w Warszawie: A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze

miejsce: Piekarnia – Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-70
data: 21 marca 2022, godz. 21:00
czas: 65 min bez przerwy
bilety: 25 zł
Reżyseria: Anna Sroka-Hryń

Występują: Ada Dec, Natalia Stachyra, Karolina Piwosz, Maja Polka, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Maciej Dybowski, Juliusz Godzina, Wojciech Melzer, Maciej Kozakoszczak, Tomasz Osica

Muzycy: Mateusz Dębski – piano, Alina Łapińska – harfa, Wojciech Gumiński / Mateusz Dobosz – kontrabas

Produkcja PPA: Renata Majewska

Na spektakl składają się piosenki z repertuaru zespołu MAANAM, w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej. Dobrze znane utwory w nowych aranżacjach, wykonywane z młodzieńczym entuzjazmem, przy akompaniamencie instrumentów w rzadko spotykanym składzie: harfa, kontrabas i pianino, nabierają nowych znaczeń.
Hołd młodych artystów dla charyzmatycznej piosenkarki Kory, to pokaz umiejętności wokalnych, wrażliwości i energii.

Paranoja jest goła, a metafora pojemna.

Podobno pierwszy album Maanamu – ten z czarno-białą fotografią kwartetu na tle starego busa – Przedsiębiorstwo Nagrań Wideo-Fonicznych „Wifon” zobowiązało się wytłoczyć w milionowym nakładzie. W niespokojnym roku 81., kilka miesięcy przed stanem wojennym, brakowało, jak wiadomo, wszystkiego, w tym surowców do produkcji płyt winylowych, więc licznik fabryki zatrzymał się na trzystu tysiącach egzemplarzy. Nie był to, rzecz jasna, największy z problemów obywateli PRL, niemniej skromna, bluesowa ballada „Szał niebieskich ciał”, okazała się prorocza:

Saturn zimnem Ziemię smaga
Lód się w moje serce wkrada
W oku chętnie się sadowi
I marzenia moje chłodzi

Ponad czterdzieści lat później można używać tych słów w proteście przeciwko politycznej opresji (Kora na pewno nie miałaby nic przeciwko), choć szczęśliwie poza poezją mamy do dyspozycji bardziej konkretne środki wyrazu i działania. Zaś same piosenki – z rockowej sceny przeniesione do teatru – zrzuciły ciężar antykomunistycznego buntu i stały się opowieścią o niepewności, z jaką tzw. dzisiejsza młodzież wchodzi na urządzoną prawem pieniądza i przypadku drogę kariery w branży artystycznej. Czyich marzeń lód nie schłodzi? Komu planety – które szalały kiedyś, szaleją dzisiaj i będą szalały do końca świata – okażą życzliwość?


Fot. Vova Makovskyi

Font Resize
Ustawienia kolorów