fbpx

Renata Przemyk: Vera to ja

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Duża Scena, ul. Piłsudskiego 67
data: 26 marca 2023 (niedziela), godz. 18:00
czas: 1 godz. 10 min bez przerwy
bilety: 90 zł

Etniczne, autorskie pieśni artystki, inspirowane kobiecą siłą i naturą


Renata Przemyk z zespołem
Rafał Szumny – dźwięk, Robert Bernat – światło

Renata Przemyk: artystka niezmienna w swojej zmienności, niestrudzona poszukiwaczka form i stylistyk, przekuwająca na scenie to, co intymne, w to, co wyzwala zbiorowe emocje.
Vera: imię kobiece, oznaczające osobę rzetelną, sprawiedliwą i silną.
„Vera to ja”: zbiór trzynastu utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, czerpiącej siłę z ziemi, z wody i z Księżyca.

Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką, aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste, a trudne tematy, zwyczajnie opowiadane, odczarowują tabu. Teksty na kanwie przyśpiewki ludowej – oprawione poetycko – idealnie współbrzmią z lirą korbową i z komputerowymi loopami. Instrumenty etniczne dogadują się z osiągnięciami nowoczesnej technologii, łącząc świat stary z nowym, jak w życiu każdej kobiety. Biały śpiew dobrze oddaje kobiecą siłę – jak on leci mocnym głosem do świata i do nieba.

– Mocną inspiracją była mi lektura „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pincoli Estés, ale i własne obserwacje i doświadczenia – mówi Renata Przemyk. – Vera to ja i Ty też. Z naturą nie wygrasz, warto się z nią dogadać!

Gośćmi specjalnymi koncertu będą Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, czyli zespół Dagadana. W swojej twórczości wykorzystują elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.

Muzycy:
Renata Przemyk – wokal
Daga Gregorowicz – wokal
Dana Vynnytska – wokal
Piotr Wojtanowski – gitara basowa, gitara akustyczna
Tomasz Drozdek – instrumenty perkusyjne, dęte, strunowe
Tomasz Waldowski – perkusja
Kamil Błoniarz – akordeon
Jacek Bielecki – wiolonczela

#renataprzemyk @renataprzemykofficial


fot. Anna Powierża

Font Resize
Ustawienia kolorów