fbpx

OFF: Medytacje Hildegardy

miejsce: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
data: 24 marca 2023 (piątek), godz. 18:00, 21:00
czas: 1 godz. bez przerwy
bilety: 10 zł
dla widzów 12+
bardzo głośne dźwięki
odbiór w pozycji leżącej, z zasłoniętymi oczami
prosimy o przyniesienie własnej karimaty

Teatralny eksperyment z muzyką średniowiecznej mistyczki


Tomasz Orszulak: koncepcja, reżyseria, aranżacje i kompozycje, sitar, gitara, live electronics, Dana Vynnytska: koncepcja, aranżacje i kompozycje, śpiew, instrumenty klawiszowe, inne instrumenty, Cyprian Baszyński: trąbka, hulusi, inne instrumenty, Ion Virlan: kontrabas, Michał Pękosz – handpany, bębny obręczowe, perkusjonalia.

realizator dźwięku: Szymon Tomczyk

produkcja PPA: Grażyna Górka

Ponadczasowe kompozycje Hildegardy z Bingen, średniowiecznej świętej, poetki, filozofki, zielarki, protofeministki stają się materiałem do otwartej interpretacji. Czy da się połączyć średniowieczny świat religijnej ekstazy ze współczesnym koncertem oczyszczająco-relaksacyjnym? Co przyniesie tak karkołomne z pozoru połączenie?

Artyści chcą przełamać teatralną konwencję obserwowania wykonawców w świetle reflektorów i otoczeniu scenografii.

– Zakazując odbiorcom patrzenia chcemy skierować ich uwagę w głąb siebie, pomóc odczuwać i przeżywać na podstawie doznań innych niż wzrokowe. Ceremonia odbywać się będzie w pozycji leżącej. Każdy z odbiorców będzie miał przepaskę na oczach, żeby odciąć się od bodźców wizualnych, które są najszybszą drogą do włączania ego, wartościowania i oceniania. Nie zależy nam na splendorze wykonawców, ale na doznaniach odbiorców.

Proponujemy misterium dźwiękowe, w którym jedynymi formami odbioru będą zmysł słuchu oraz dotyk. Oraz węch. Ucho ludzkie przetworzy najpiękniejszą ze sztuk – muzykę, a ciało doświadczy wibracji płynących z niskich częstotliwości.

Planujemy wykonać nasz rytuał w systemie kwadrofonicznym, w którym dźwięk docierał będzie do słuchaczy z każdej strony, wzmagając wrażenia bycia „w” zamiast bycia „obok”.

@Sitartronic @Dana Vynnytska

Fot. Anastasiia Zazuliak

Font Resize
Ustawienia kolorów