fbpx

Kwadrat

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień, ul. Piłsudskiego 67
data: 14 czerwca 2021, godz. 18:00 i 21:00
bilety: 1 zł, dostęp online (na żywo, 21:00): 5 zł
spektakl dla widzów 13+
stroboskop
dym

reżyseria: Ewa Kaim
dramaturgia: Ewa Kaim i Radosław Maciąg
kierownictwo muzyczne i aranżacje: Dawid Sulej Rudnicki/Łukasz Bzowski
scenografia: Mirek Kaczmarek
występują: Stanisław Linowski, Łukasz Szczepanowski, muzycy: 
Łukasz Bzowski – piano, Grzegorz Bąk – gitara basowa, Michał Peiker – perkusja, Magdalena Ksiądzyna – skrzypce, Krystyna Wasik – skrzypce, Małgorzata Szczepanowska – altówka, Zuzanna Siepietowska – wiolonczela

produkcja PPA: Joanna Zabuska


Dwóch młodych aktorów krakowskiego Starego Teatru – Stanisław Linowski i Łukasz Szczepanowski – w nieokreślonej, ale zamkniętej przestrzeni.

Dwóch chłopców, skazanych na siebie nawzajem. Co dzieje się z ludźmi w miejscu, z którego nie ma wyjścia? Odarta z konkretu relacja, której tłem staje się niezrozumiała wojna, konfrontacja problemów młodych ludzi z bezpiecznej i sytej Europy z tymi, których codzienność doświadcza znacznie srożej.

Narracją spektaklu są piosenki z repertuaru Grubsona, Króla,  Nosowskiej, Fisza, Waglewskiego i innych współczesnych polskich twórców.

Dyskomfort dzielenia ciasnej przestrzeni, potęgowany presją napierającego zewsząd zagrożenia nie pozostaje bez wpływu na psychiczną kondycję bohaterów. Ich język się zmienia – rozmowy toczą się tu półsłówkami, za pomocą gestów i spojrzeń. Słowa, które zatraciły pierwotną funkcję, powracają tylko w piosenkach, przewijających się pomiędzy przyjaciółmi jak klisze z minionego życia. Muzyka staje się sposobem na wyrażanie emocji i uczuć, chroni umysł przed ostatecznym rozpadem, spaja fragmenty połamanego obrazu świata. Pozwala zapomnieć, że bezpieczne schronienie mimowolnie stało się celą, a człowiek, który do niedawna był sprzymierzeńcem, stopniowo przeradza się w konkurenta o gasnące zasoby.

Czy muzyka może ocalić nas przed nami samymi?


Font Resize
Ustawienia kolorów