fbpx

Klub Festiwalowy: Plastic Bag

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Restauracja, ul. Piłsudskiego 67
data: 20 marca (środa), godz. 22:00
czas: 1 h 10 min
bilety: 25 zł

Wystąpią: Jacek Bieleński –  gitara, wokal, Ziut Gralak –  bas, Przemek Greger – gitara, Kuba Sojka –  perkusja

Po koncercie gra DJ Romek Rege

Produkcja PPA: Michał Litwiniec

Dzięki piłkarskiemu hymnowi „Życiem jest ŁKS”, Jacka Bieleńskiego zna cała Łódź, a dzięki zaśpiewanemu przez przebraną za kosmicznego punka Marylę Rodowicz „Dentyście sadyście” – cała Polska, choć, oczywiście, o tym nie wie (bo kto by zwracał uwagę na autora tekstu i pomysłu na maskaradę).
A to przecież tylko nieomal przypadkowe epizody w życiu i twórczości pisarza, scenarzysty, biznesmena, muzyka. Trwalszą – a przy tym funkcjonującą nieregularnie – inicjatywą twórczo-towarzyską jest zespół Plastic Bag. Za tą abstrakcyjną i klasyczną jednocześnie nazwą stoi mocne doświadczenie osobiste: W 1991 roku o piątej rano zadzwonił kolega z Australii i powiedział, że Jerzy Kosiński popełnił samobójstwo, zakładając plastikową torbę na głowę. Kosiński był znajomym moich rodziców. Nie mogłem spać, całą noc myślałem o tej torbie. Stała się dla mnie metaforą świata.*
Przez ponad trzydzieści lat przez grupę mającą w dorobku kultową płytę „Czeska laleczka” (pliki do bezpłatnego pobrania ze strony internetowej) przewinęła się ekstraklasa polskich instrumentalistów, towarzyszących liderowi, który słowiczego głosu nie miał i ciągle nie ma, a w słowach i żartach nigdy nie przebierał. Podobno za dosadność niektórych ze śpiewanych poematów spotkały go administracyjne nieprzyjemności; o szczegóły należy pytać lokalnych urzędników.  Zapewne nie pamiętają, o co mogło chodzić.
Obecnie Plastic Bag występuje jako kwartet. Niech nikogo to nie zwiedzie: ciągle robią hałas.
* Jacek Bieleński w wywiadzie dla łódzkiej „Gazety Wyborczej”, 2016

fot. Cecylia Gralak

 

Font Resize
Ustawienia kolorów