fbpx

Maja Kleszcz: B.L.UES – poema Bogdana Loebla

miejsce: Piekarnia – Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-70
data: 20 marca 2022, godz. 20:00
czas: 70 min bez przerwy
bilety: 50 zł

Teksty: Bogdan Loebl, muzyka: Tadeusz Nalepa / Wojciech Krzak, współpraca reżyserska: Cezi Studniak

Występują: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak – gitary, Adam Skrzypek – kontrabas, Sebastian Skrzypek – perkusja, Michał Łuka – saksofon
Gość specjalny – animacje na żywo: Mariusz Wilczyński

Piosenka jest krewną wiersza niezaśpiewanego, a spośród niezliczonych strof, jakimi w historii polskiej literatury zapisał się Bogdan Loebl, jedna waży tyle, co pierwsza wyuczona na pamięć modlitwa. Kilka słów o małym chłopcu, któremu ojciec rzekł, by zawsze słuchał głosu serca, hej.

Dziecięce – a nigdy beztroskie – metafory są specjalnością poety z Józefowa, który amerykańskiej, bluesowej frazy nauczył się używać w polszczyźnie jak nikt wcześniej i później:

Tylko w tobie mogę rzeko dawnych dni
Tylko w twojej wodzie mogę ból zmyć z moich rąk
Rzeko dzieciństwa
Gdzie twa woda czysta która koi ból
Tylko twoją wodą z moich rąk zmyć mogę ból
Rzeko dzieciństwa

Dla Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka te piosenki to wykute na blachę abecadło i pozalekcyjne zajęcia dla zainteresowanych, ich „dzień dobry” i „do widzenia” w prozie życia i poezji muzykowania. Nie tylko historyczne zwrotki i refreny, które do rangi zawsze zielonych przebojów wyniósł Tadeusz Nalepa, ale i te, które powstały specjalne dla nich, niezmiennie pięknych i (mniej więcej) już czterdziestoletnich. Nic więc dziwnego, że w spotkaniu z tymi tekstami i we właściwej sobie stylistyce starego bluesa i jazzu, Maja i Wojtek obchodzą 20-lecie pracy twórczej, a w przygotowaniach jest płyta „B.L.UES”.

Do ekipy twórców dołączył gość specjalny: Mariusz Wilczyński, wybitny reżyser animacji, laureat Złotych Lwów gdyńskich za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. W trakcie koncertu będzie realizował animacje na żywo. Jego udział w koncercie złożonym z utworów Bogdana Loebla i Tadeusza Nalepy nie jest przypadkiem. Przez ponad ćwierć wieku łączyła go z kompozytorem serdeczna przyjaźń, która rozpoczęła się od fascynacji Wilczyńskiego muzyką Breakoutu. Czyli – od piosenek Loebla i Nalepy właśnie.

www.majakleszcz.com
https://www.facebook.com/MajaKleszcz.oficjalna/
https://www.instagram.com/majakleszcz/

@majakleszczoficjalna @majakleszcz.oficjalna #majakleszcz #bogdanloebl #loebl #nalepa #blues

Font Resize
Ustawienia kolorów