Teatr Radost w Brnie
data: 17 marca (niedziela), godz. 18:00
czas: 2 godz. 1 przerwa
bilety: 70, 60, 50 zł
spektakl w języku czeskim, z napisami w języku polski
scenariusz: Pavel Trtílek,
reżyseria: Joanna Zdrada,
scenografia: Pavel Hubička,
muzyka: Tomasz Lewandowski
Obsada
HAMLET: František Herz
HORACIO: Radim Sasínek
OFÉLIE: Barbora Dobišarová
GERTRUDA: Kateřina Höferová
CLAUDIUS: Vilém Čapek
POLONIUS: Jiří Skovajsa
HROBNÍK: Martin Cenek
LAERTES: Gabriel Kulíšek
Produkcja PPA: Patrycja Wróbel
Divadlo Radost z Brna przedstawia: najsłynniejszy dramat świata jako komedia i musical żałobny.
Historię duńskiego księcia odgrywa tu wędrowna trupa lalkarzy. „Czy tak bardzo zanurzą się w swoich rolach, że w końcu ulegną morderczemu szaleństwu jednej z najkrwawszych tragedii Szekspira?” – odpowiedź na to retoryczne pytanie mrozi krew w żyłach. Wszyscy wiemy, jak skończyła się egzystencjalna przygoda duńskiego księcia i jego najbliższych.
Dwa lata temu spektakl został zaprezentowany na 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego za „brawurowo opowiedzianą historię przy użyciu szerokiego repertuaru teatralnych środków wyrazu i ukazanie siły opowieści, która zwycięża śmierć; za przekraczanie ram tragedii i komedii i ujawnianie płynności granicy między sztuką a życiem”.
Hamlet to największa tragedia wszech czasów, która sprawi, że będziesz się bać, śmiać i krzyczeć. Doświadczysz różnych gatunków teatralnych i muzycznych, zobaczysz żywych aktorów i lalki. Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Hamlecie, który stał się archetypem i ikoną mody, a w teatralnym slangu aktorzy dramatyczni nazywani są nawet Hamletami. Teatr Radość z Brna przedstawia Hamleta w nieco inny sposób niż zwykle: jako musical żałobny inspirowany poetyką wędrownych lalkarzy.
Historia księcia Hamleta, jego zamordowanego ojca i owdowiałej matki Gertrudy, która poślubiła brata zmarłego króla Klaudiusza, historia nieszczęśliwej Ofelii, jej brata Laertesa i ich ojca Poloniusza jest opowiadana przez dziwaczną wędrowną trupę aktorską wykonującą kukiełkowego Hamleta w starożytnym tłumaczeniu. Wszystkie słynne monologi są śpiewane z własnym akompaniamentem muzycznym.
fot. Petr Chodura