fbpx

Off: Dom Bernardy Alby

(na podstawie oryginału ,,Dom Bernardy Alba” Federico Garcia Lorca)
Teatr 4. Piętro

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień, ul. Piłsudskiego 67
data: 22 marca (piątek) 2024, godz. 18:00 i 21:00
czas: 1 godz.
bilety: 10 zł

Reżyseria i scenariusz: Kamil Przyboś
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Choreografia: Maja Lewicka
Przygotowanie wokalne: Magdalena Zawartko
Kostiumy i scenografia: Damian Banasz

Obsada:
Natalia Banaś, Antoni Chudzik/Artur Leżoń, Anna Cielecka, Daria Englot, Maja Frejtag, Krzysztof Gogoj, Marika Klarman-Gisman, Jagoda Latuszkiewicz, Milena Libura, Wiktoria Łukowicz, Barbara Ubysz

Produkcja PPA: Grażyna Górka

Dom Bernardy Alby to sztuka teatralna hiszpańskiego poety Federico Garcia Lorki, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. W naszym spektaklu chcemy poruszyć całą gamę problemów społecznych, które, pomimo upłynięcia niemal całego wieku od daty powstania dramatu, nie tylko pozostają aktualne, ale wręcz komplikują się jeszcze bardziej. Za pomocą dramatu Lorki podejmujemy takie tematy jak: fanatyzm religijny (jego hipokryzję oraz konsekwencje), obłuda społeczna (dzielenie się jedynie sukcesami, ukrywanie problemów i patologii), dynamika hierarchii (zarówno społecznej, jak i rodzinnej) oraz feminizm (jego siła, ale także wewnętrzne sprzeczności).
Ten ostatni wątek jest u nas dość silnie zagłębiony, gdyż dramat Lorki pozwala na badanie i zadawanie pytań, co do złożonej natury kobiety; jej narzuconej społecznie roli w konflikcie z wewnętrznymi potrzebami, jej silnej psychiki w kontraście do wrażliwości, zderzenia oczekiwań innych z własnymi namiętnościami.
Nasz spektakl nie prezentuje kobiety jako ofiary, nie stara się płynąć na fali współczesnego demonizowania mężczyzny. Wręcz przeciwnie; pokazujemy, że z jednej strony kobiety potrafią o siebie zawalczyć i być niezależne, a z drugiej , są czasami swoimi największymi wrogami, a wręcz niejednokrotnie swoimi “oprawcami”.

fot. Milena Morawiec

Font Resize
Ustawienia kolorów