fbpx

Wręczono nagrody #42PPA

Po Koncercie Finałowym 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na scenie Teatru Muzycznego Capitol wręczono nagrody festiwalu.

Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki w składzie: Magda Popławska, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki i Jerzy Satanowski, zdecydowało, że Grand Prix – statuetkę Złotego Tukana oraz 25 tys. zł – otrzyma Lena Witkowska. Nagrodę wręczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Lena Witkowska jest aktorką Teatru Barakah w Krakowie. Zaśpiewała „Piosenkę psychoanalityczną” z własnym tekstem i muzyką i „No klaszcz” Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego. Akompaniowali jej: Piotr Korzeniak – gitara basowa; Piotr Śnieguła – klarnet basowy, gitara elektryczna; Mikołaj Rodzaj – perkusja.


Jury zdecydowało przyznać także dwa wyróżnienia: Martynie Guzy – za minimalizm i wrażliwość w wykonaniu piosenki „Idzie niedźwiedź” – i Julii Szewczyk – za ironię i intymność w wykreowaniu portretu współczesnej kobiety.

Martyna Guzy, licealistka z Chorzowa, zaśpiewała piosenki: „Idzie niedźwiedź” (ludową piosenkę, opracowaną przez zespół Sutari) i „Uśmiechnij się, Polsko” (muz. Mateusz Ślosorz, sł. Agnieszka Osiecka). Julia Szewczyk, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, zaśpiewała „Tylko lub mnie” (muz. Grzegorz Rdzak, słowa Julia Szewczyk i Karolina Gwóźdź) i „Nic nie może wiecznie trwać” (muz. Romuald Lipko, sł. Andrzej Mogielnicki).


Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskich piosenek, 10 tys. zł, trafiła w ręce Klaudii Waszak. Nagrodę wręczył Rafał Bryndal, autor tekstów, dziennikarz, członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Klaudia Waszak, aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, zaśpiewała dwie piosenki: „Paranoja jest goła” (muz. Marek Jackowski, ar. Bogdan Skiedrzyński, sł. Olga Jackowska) i „Polską Madonnę” (muz. Andrzej Sikorowski, ar. Adrian Kąca, sł. Agnieszka Osiecka).


Tukana Dziennikarzy otrzymała Lena Witkowska – za powrót do tradycji przemyślanej kreacji aktorskiej, wnikliwe studium ekstremalnych stanów psychicznych i stworzenie dwóch radykalnie różnych postaci scenicznych, z podziękowaniem w imieniu wszystkich wrażliwców, z którymi świat nie współgra (przez Junga). Statuetkę wręczyła Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław.

Tukan Publiczności, nagroda widzów obecnych na Koncercie Finałowym, również trafił w ręce Leny Witkowskiej. Statuetkę wręczyła przedstawicielka publiczności, Jolanta Górka.

Nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – 50 godzin sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks i mastering) przypadła w udziale Martynie Guzy. Wręczył ją Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum.

Nagrodę specjalną Radia RAM im. Moniki Jaworskiej – statuetkę w kształcie pantofla na wysokim obcasie oraz Tour de RAM (udział w wybranych programach i podcastach Radia RAM) – otrzymała Martyna Guzy. Statuetkę wręczyli Jan Pelczar i Piotr Bartyś, szefowie Radia RAM.

Nagrodę Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica w wysokości 4 tysięcy zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii otrzymała Lena Witkowska. Nagrodę wręczył prezes Towarzystwa, Zbigniew Kossak von Glowczewski.


Jury Nurtu Off w składzie: Weronika Murek, Jakub Skrzywanek i Dominik Strycharski, podzieliło nagrodę w następujący sposób:

– statuetkę Tukana Off i 6 tys. zł otrzymał Olek Talkowski za spektakl „Rap Magister” – za brawurowy manifest miłości do aktorstwa i przypomnienie nam, dlaczego kochamy film i teatr. Jury doceniło też precyzję wykonawczą, ogrom pracy inscenizacyjnej i w pełni autorski koncept uruchamiający współczesną hiphopową formę;

42 PPA OFF Rap Magister
fot. Łukasz Giza

– za czułe uchwycenie tematu nieszczęśliwej miłości, który wszystkich nas dotyka i przez to łączy; chcąc docenić, jak w lekki i afirmujący sposób ukazana została potrzeba bliskości i trwania w relacjach, jury postanowiło przyznać pierwsze wyróżnienie i nagrodę w wysokości 3 tys. zł Ewie Rucińskiej i Weronice Kowalskiej za spektakl „Gloria Amore Victis”.

42 PPA OFF Gloria Amore Victis
fot. Łukasz Giza

– za zderzenie klasyki polskiego romantyzmu z post-rockową formą muzyczną i uruchomienie w nim performatywnego potencjału; chcąc docenić konsekwencję w realizacji projektu na poziomie muzycznym, kompozycyjnym i plastycznym, jury postanowiło przyznać drugie wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1 tys. zł Ewie Żurakowskiej i Tomaszowi Wódkiewiczowi za spektakl „Ballady i romanse”.

OFF Ballady i Romanse
fot. Łukasz Giza

Tukana Publiczności Off otrzymał Olek Talkowski za spektakl „Rap Magister”.

Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Nagrodę – Dyplom Mistrzowski i statuetkę Tukana Kapituły – Marii Peszek. Nagrodę odebrał w imieniu laureatki Jan Peszek,  a wręczył Wojciech Kościelniak, przewodniczący Kapituły. Dyplom Mistrzowski jest dziełem Michała Hrisulidisa.


Statuetki Tukanów są autorstwa Joanny Hrisulidu (projekt) i Dawida Bartonia (wykonanie).


Fot. Łukasz Giza, Tomasz Walków

Font Resize
Ustawienia kolorów