fbpx

Maria Peszek z Dyplomem Mistrzowskim Kapituły Bardiniego

Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej przyznała Dyplom Mistrzowski aktorce i wokalistce Marii Peszek.

 – W przypadku Marii Peszek uzasadnienie wydaje się oczywiste – mówi Wojciech Kościelniak, przewodniczący Kapituły. – Jest szeroko znana ze swoich osiągnięć w dziedzinie piosenki, również aktorskiej. Jej niezwykłe zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne, ale też znakomite operowanie teatrem i wszystkim tym, co jest z piosenką związane – muzyką, ruchem – budzi najwyższe uznanie. Trudno nie podziwiać jej twórczości.

 Maria Peszek to jedna z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. Urodzona we Wrocławiu, ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w 1996 roku. Jako aktorka zadebiutowała rok wcześniej w scenicznej adaptacji Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza w reż. Jana Peszka na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Pierwszy swój album, Miasto Mania, wydała w 2005 roku.

Na scenach PPA występowała kilkakrotnie, w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 21.PPA zdobyła Srebrnego Tukana, Tukana Publiczności i nagrodę ZASP. Publiczność festiwalu oglądała ją m.in. w spektaklu muzycznym C-Aktiv w reż. Konrada Imieli na 28.PPA, w koncercie Maria Awaria, w panelu dyskusyjnym Siła piosenki na 38.PPA. W tym roku na PPA koncertem J*BIĘ TO WSZYSTKO. WIOSNA NARESZCIE! w pierwszy dzień wiosny otworzyła trasę koncertową swojej najnowszej płyty.

Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego zrzesza uznanych artystów, tworzących na pograniczu muzyki i słowa, teatru i piosenki. Corocznie przyznaje Dyplom Mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego, będący prestiżowym wyróżnieniem dla aktorów, wokalistów, autorów, kompozytorów, reżyserów i pedagogów zajmujących się piosenką aktorską.

W ostatnich latach Dyplom Mistrzowski otrzymali: Ewelina Adamska-Porczyk (2021), Maja Kleszcz, wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka (2019), Ewa Kaim, aktorka, reżyserka i pedagog (2018), Jacek Bończyk, aktor i reżyser (2017), Agata Duda-Gracz, reżyserka, scenografka, autorka scenariuszy (2016).

Font Resize
Ustawienia kolorów