fbpx

Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień, ul. Piłsudskiego 67
data: 16 czerwca 2021, godz. 18:00 i 21:00
bilety: 1 zł, dostęp online (na żywo, 21:00): 5 zł
spektakl dla widzów 13+
stroboskop
dym

scenariusz: Magdalena Drab, Albert Pyśk, reżyseria: Magdalena Drab, muzyka: Albert Pyśk
występują: Rafał Derkacz, Albert Pyśk

produkcja PPA: Joanna Zabuska


„O mur rozbił się niejeden spór, o mur rozbiła się niejedna głowa i tylko mur stoi”, stając się pretekstem do stworzenia muzycznego spektaklu.

Zebrane przez realizatorów napisy pozostawione na różnych murach dały początek fabule, budując piosenki i przemawiając w imieniu anonimowych wandali, ulicznych mniej lub bardziej utalentowanych poetów, dając obraz ich pragnień, dramatów czy poczucia humoru.

Spektakl to obraz naszych czasów, ale też uparcie powracających obsesji ludzkości.
Co mówi o nas współczesne Lascaux, które mijamy codziennie? Jaką piosenkę nuci dzisiejsza ulica?


Nie jesteśmy formalnym zespołem, raczej grupą znajomych, którzy poczuli potrzebę stworzenia czegoś razem, powiedzenia o ważnych dla nas sprawach poprzez muzykę. Spotkaliśmy się w 2017 roku w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie graliśmy wspólnie w spektaklach, i tak zaczęła się nasza wspólna przygoda. Wiele pomysłów, dyskusji i rozmów, zaowocowało powstaniem koncepcji na spektakl Mury krzyczą albo uliczna śpiewka. Scenariusz spektaklu inspirowany jest tekstami z ulicznych murów, które są materialną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Napisy te, często dowcipne, zaskakujące, błyskotliwe, znane mieszkańcom i wzbudzające skrajne emocje, stały się bazą piosenek oraz inspiracją do zbudowania kształtu fabularnego scenariusza.

Magdalena Drab 
absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, obecnie doktorantka. Na co dzień związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jest również jedną ze współzałożycielek Teatru Zamiast w Łodzi. Autorka wielu sztuk teatralnych i reżyserka spektakli w całej Polsce. W 2017 roku zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za dramat Słabi. Ilustrowany banał teatralny. Za swój monogram Curko moja ogłoś to światu otrzymała wiele nagród na krajowych festiwalach teatralnych.

Albert Pyśk 
absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi, związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatrem Zamiast w Łodzi, a od niedawna z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Komponuje muzykę i pisze teksty dla zespołu Cynamonowy ogród oraz do spektakli teatralnych. Zdobywca Tukana Dziennikarzy na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz I nagrody na 27. Rock & Chanson Festival Junge Talente 2019.

Rafał Derkacz 
absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Lalka w Warszawie. Brał udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą z autorskim spektaklem Nazywam się Wojna. Finalista 37. oraz 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz laureat Nagrody im. Jana Wilkowskiego za osiągnięcia artystyczne.


fot. Łukasz Giza / PPA

Font Resize
Ustawienia kolorów