fbpx

Kwit/Квіт (Marina Mashtaler, Johannes Niehaus): Kwiaciarnia

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień, ul. Piłsudskiego 67
data: 18 marca (poniedziałek) 2024, godz. 17:00 i 20:00
czas: 1 godz.
bilety: 35 zł
dym

reżyserka: Ada Tabisz
choreografki: Katarzyna Kulmińska, Paulina Bill Jaksim
artystka wizualna: Anna Szałwa
realizacja dźwięku: Piotr Gmerek
tancerki: Sofiia Onishchenko, Dominika Józefowiak, Martyna Rak, Józefina Kiełb

Wystąpią: Marina Mashtaler, Johannes Niehaus, Łukasz Pośpieszalski, Darek Bafeltowski, Piotr Budniak

Produkcja PPA: Renata Majewska

Rok temu, w finale Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki drobna szatynka w czerwonych rajtuzach zaśpiewała po niemiecku pieśń o Mackiem Majchrze z „Opery za trzy grosze” i – już po polsku – autorską „Mgłę”. Jej dziesięciominutowy występ przeszedł do historii, bo dzierżąc aż pięć wyróżnień – w tym Grand Prix, Tukana Publiczności i Nagrodę Radia RAM – Marina Mashtaler ustanowiła rekord PPA jeśli chodzi o liczbę nagród zdobytych za jednym zamachem, i za pierwszym podejściem.
Artystka przyjechała do Wrocławia z Ukrainy i jest – to już wiemy – utalentowaną wokalistką. Jest też autorką tekstów własnych i tłumaczką cudzych, polonistką, no i aktorką (przede wszystkim w eksperymentalnym teatrze Ej Aj). „Kwit/квіт” to premierowy projekt zrealizowany w autorsko-wykonawczej współpracy z kompozytorem Johannesem Niehausem. Ukraińskie, polskie i niemieckie konteksty literackie i muzyczne łączą się tu z nieograniczonymi możliwościami syntezatorów i… nagraniami terenowymi, m.in. z Wrocławia.
Motywem wiodącym są kwiaty. Kwiaty w ustach, kwiaty w oczach, kwiaty w płucach, kwiaty w mózgu. Kwiaciarnia to magiczna przestrzeń, w której można zrobić wszystko, dostać kwiaty na każdą okazję: na sen zimowy, na wiosenne przebudzenie się, na bieganie po łąkach i palenie ogniska latem, na długą jesień. Kwiaciarnia to niekończący się okres kwitnienia, wieczny ogród mieszczący w sobie radość, smutek, zobojętnienie, miłość i śmierć.

#kwit #marinamashtaler #johannesniehaus

Partnerem spektaklu są Bulvary

fot. Justyna Żądło

Font Resize
Ustawienia kolorów