fbpx
Logo PPA - czarno-biała stylizowana sylwetka tukana z czerwonym dziobem

Koncert Finałowy

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Duża Scena, ul. Piłsudskiego 67
data: 18 czerwca 2021, godz. 16:00 i 20:30
czas: ok. 3 godz. z jedną przerwą
bilety: 120, 140 i 160 zł, dostęp online (na żywo, godz. 20:30): 40 zł
Część I: Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
Część II: Ralph Kaminski: Kora
Koncert o godz. 16:00
-Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
-przerwa
-Ralph Kaminski: Kora
Koncert o godz. 20:30 (streaming na żywo)
-Ralph Kaminski: Kora
-przerwa
-Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
-wręczenie nagród

Część I: Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

reżyseria: Paweł Palcat, aranżacje i kierownictwo muzyczne: Dawid Majewski, scenografia: Mirek Kaczmarek, reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk
Joker: Mateusz Bernacik, prowadzący: Joanna Fesler, Regina Kumala, Joanna Łabowska, Uliana Semenko, Mikołaj Jakiczyk, Piotr Lewandowski, Tomasz Malatyński, Paweł Nowak, Piotr Patalej

muzycy: Mateusz Witkowski (e.piano/fortepian), Szymon Gmerek (gitary), Żenia Betliński (kontrabas, gitara basowa), Mateusz Maniak (perkusja)

finaliści:

Dominika Feiglewicz – aktorka, absolwentka krakowskiej PWST, w Teatrze Słowackiego w  Krakowie odpowiada za tworzenie przestrzeni i wydarzeń dostępnych osobom z niepełnosprawnościami. Wykonała w języku migowym „The Pocket Knife” PJ Harvey i „*** nie potrafię”, kompozycję Nameny Lali do tekstu Haliny Poświatowskiej. Akompaniowała jej Natalia Orkisz – śpiew i looper.

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Dominika Feiglewicz
fot.Łukasz Giza

LENDA/KOZUB, czyli Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub, małżeństwo muzyków, laureaci 24. OFPA w Rybniku. Zaśpiewali „To, co mam”, kompozycję autorstwa własnego i Marcina Borsa z tekstem Pauliny Lendy-Kozub i „Ej, raz”, tradycyjny utwór z repertuaru Charles’a Aznavoura w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego, oraz na życzenie jury trzecią piosenkę: „Onoda”, kompozycję autorstwa własnego i Marcina Borsa z tekstem Pauliny Lendy-Kozub.

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Paulina Lenda-Kozub, Piotr Kozub
fot.Łukasz Giza

Marta Mazurek – aktorka filmowa i telewizyjna, szerokiej publiczności znana z serialu „Wojenne dziewczyny” i filmu „Córki dancingu”. Zaśpiewała „Balladę o sierotce” – utwór tradycyjny –  i „The Devil” PJ Harvey w tłumaczeniu Michaliny Olszańskiej. Grała na fortepianie, towarzyszyły jej Maria Klich na lirze korbowej i Katarzyna Kapela na bębnie. 

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Marta Mazurek
fot.Łukasz Giza

Michał Murawski – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Filii w Białymstoku, laureat OFPA Reflektor w Koszalinie. Zaśpiewał „Govindam” Huberta Dobaczewskiego i „The end” The Tiger Lillies. Akompaniował mu Jakub Olszewski – perkusja/ gitara. 

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Michal Murawski
fot.Łukasz Giza

 


Paulina Wróblewska – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Zaśpiewała „Małgośkę” Katarzyny Gaertner i Agnieszki Osieckiej, i „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego. Grała na pianinie, akompaniował jej Rafał Rokicki na gitarze elektrycznej. 

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Paulina Wroblewska
fot.Łukasz Giza

Monika Zapaśnik – legniczanka, anglistka, wokalistka i tekściarka, członkini zespołu HuRaban. Zaśpiewała „Gwałć mnie”, własny tekst na podstawie „Rape me” Kurta Cobaina i „Com uczynił?” z muzyką Czesława Niemena i Hanny Włodarczyk, z tekstem Bolesława Leśmiana i Anny Podczaszy, i na życzenie jury trzecią piosenkę: „Kobiety są złe”, kompozycję własną i Hanny Włodarczyk, z własnym tekstem. Akompaniowały jej Hanna Włodarczyk na gitarze klasycznej i Fabiana Raban na kontrabasie. 

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Monika Zapasnik
fot.Łukasz Giza

Piotr Zubek – wokalista, zwycięzca wielu festiwali i konkursów wokalnych. Zaśpiewał „Zielony”, kompozycję własną i Dominika Światkowskiego, z własnym tekstem, i „Tnę, tnę, tnę, czyli kariera damskiego fryzjera” Macieja Małeckiego i Grzegorza Wasowskiego, oraz na życzenie jury trzecią piosenkę, „Balladę o późnej starości Don Kichota” Jerzego Derfla i Wojciecha Młynarskiego. Akompaniował mu na fortepianie Dominik Światkowski. 

41 Przegląd Piosenki Aktorskiej
II Etap Konkursu, Piotr Zubek
fot.Łukasz Giza

Konkurs składa się z trzech etapów. W dwóch pierwszych etapach wykonawców ocenia Rada Artystyczna PPA, w której skład wchodzą: Maja Kleszcz, Justyna Szafran, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk. W III etapie, czyli w Finale, występy oceniać będzie Jury w składzie: Anna Gacek – dziennikarka muzyczna, Renata Przemyk – wokalistka, Justyna Szafran – aktorka,  Marcin Liber – reżyser i Jacek „Budyń” Szymkiewicz – muzyk.

Nagrody w Konkursie

To 3 tysiące złotych dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do Finału, a dla zwycięzców:

  • Grand Prix – statuetka Tukana Złotego i 25 tysięcy złotych
  • statuetka Tukana Dziennikarzy
  • statuetka Tukana Publiczności
  • nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tysięcy złotych
  • nagroda Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica – 4 tysiące złotych wraz z zaproszeniem do udziału w 28. edycji festiwalu Rock & Chanson w Kolonii
  • nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – 50 godzin sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks i mastering)
  • nagroda specjalna Radia RAM – koncert RAM Session, zorganizowany przez Radio RAM we Wrocławiu i transmitowany na 89,8 FM oraz w internecie

Część II: Ralph Kaminski: Kora

uwaga: ostre światła i dym

scenariusz i reżyseria: Ralph Kaminski
występują: Ralph Kaminski – wokal, Bartłomiej Wąsik – fortepian, wokale, Michał Pepol – wiolonczela, wokale, Paweł Izdebski – gitary, wokale, Wawrzyniec Topa – bas, skrzypce, wokale, Wiktoria Jakubowska – perkusja, flet, wokale

Premiera koncertu-spektaklu muzycznego opartego na piosenkach Kory i Maanamu. Ralph Kaminski opowie na nowo historie zawarte w tych utworach. Artysta zaprosił do współpracy wybitnych muzyków i osobowości.

Talentów dostał z tuzin, jeśli nie więcej. Jest zjawiskowym, emocjonalnie i technicznie bezbłędnym śpiewakiem (bo przecież nie „piosenkarzem”), poetą (bo przecież nie „autorem tekstów”), pianistą, skrzypkiem, kompozytorem, aranżerem i producentem (bo przecież nie „songwriterem-z-gitarą”), aktorem, scenarzystą, reżyserem, stylistą, a nawet – o co niektórzy go podejrzewają – fryzjerem.

Rok po spektakularnym zwycięstwie w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki artysta stoi w rzędzie legend PPA. Raz, że jest rekordzistą, gdy idzie o liczbę startów (ubiegłoroczny triumf był zwieńczeniem podejścia nr 4); dwa, że kiedy już wygrał – wygrał, by tak rzec, w stylu bezlitośnie miażdżącym konkurentów, po czym natychmiast przystąpił do pracy nad nowym programem-albumem. Nie jako debiutant , bynajmniej, a do tego bez cienia aluzji do wrocławskiego sukcesu.

Tym razem o sobie opowie nam cudzymi słowami.

– Od dawna moim marzeniem było zmierzenie się z piosenkami zespołu Maanam i tym samym uczczenie pamięci oraz oddanie hołdu Korze – mówi. – Piosenki Kory są mi ogromnie bliskie. Album „Róża” był pierwszym, którego słuchałem w wieku 4 lat, leżąc na dywanie i odtwarzając w kółko kasetę.

A więc jednak: powrót do dzieciństwa jest wieczny.


Fot. Dawid Grzelak

produkcja PPA: Agnieszka Kozak

Font Resize
Ustawienia kolorów